Drukāt
PDF

Kādas saulesbrilles ir modē un kādas izvēlēties šo pavasari?

Joprojām modē funkcionāls dizains un krāsainas lēcas. Ik gadu modes pārmaiņām tiek pakļauts viens no funkcionāli nepieciešamākajiem aksesuāriem - saulesbrilles. Jaunākās pavasara un vasaras sezonas kolekcijas no iepriekšējām krasi neatšķiras, jo saulesbriļļu dizainā joprojām dominē funkcionalitāte un krāsainas lēcas. Īpašs sezonas jaunums ir saulesbrilles ar spoguļa spīduma efektu.

Jaunajās kolekcijās ir saglabājusies pagājušās sezonas principiāli lielākā aktualitāte - ietvara saplūšanas efekts, kad briļļu rāmis pazūd, veidojot vienotu formu.

Modernās brilles iedalāmas vairākās grupās

- vienām raksturīgas piecdesmito gadu noskaņas, citām

- astoņdesmito gadu raksturīgās formas, kas atgādina pamatīgas sporta brilles.

Brillēm ir gaiši, viegli tonēti stikli un liela krāsu izvēle, no kurām populārākie ir rozā, dzeltenie un zilie toņi. Optikas speciālisti apgalvo, ka krāsainu briļļu lietošana ikdienā acīm palīdz, piemēram, brilles ar rozā tonējumu acis nomierina.

Jauniešu kolekciju briļļu lēcas šogad rotās arī akmentiņi, sirsniņas un citi nieciņi, kas atgādinās par hipiju laikiem. Tomēr der atcerēties, ka saulesbriļļu nēsāšanā nav stingru kanonu - jauniešu stila brilles tikpat labi var piestāvēt jebkura cita vecuma cilvēkiem.

Labāk iztikt un nebojāt redzi - līdzās veikaliem Latvijā un citās Eiropas valstīs saulesbrilles piedāvā arī optikas speciālisti. Tam ir vairāki iemesli, taču pats būtiskākais - garantija, ka saulesbrillēm būs atbilstoša kvalitāte.

Pērkot saulesbrilles tirgū vai degvielas stacijā, nav nekādas garantijas, ka tās tiešām aizsargās pret ultravioleto starojumu. Tieši optikas speciālisti vislabāk orientējas saulesbriļļu materiālos un spēj novērtēt, kādas brilles pircējam vislabāk derēs. Turklāt optiķis nekad nepārdos saulesbrilles, kas var nodarīt ļaunumu acīm vai nekvalitatīvu materiālu dēļ izraisīt alerģiju.

Nopietni briļļu, tai skaitā arī saulesbriļļu, ražotāji, savu produkciju lētās bodītēs nepārdod. Saulesbrilles droši drīkst nēsāt katru dienu, ja vien tās ir kvalitatīvas.

Attēla miglošanās ir bīstama pazīme un no tādām brillēm labāk uzreiz atteikties. Arī uz lētām brillēm redzamā uzlīme, kura vēsta it kā par aizsardzību pret ultravioleto starojumu, visbiežāk ir tikai krāpšana.

Optometristu asociācijas veiktie mērījumi, kuru laikā tika novērtēta lēto saulesbriļļu kvalitāte dažādās tirdzniecības vietās Latvijā, rāda kritiskus rezultātus - liela daļa saulesbriļļu nepilda savu aizsargājošo funkciju, citas to veic tikai daļēji. Šādā gadījumā labāk iztikt bez saulesbrillēm vispār un nebojāt redzi.

Tiem, kuri ikdienā nēsā brilles, optikas speciālisti piedāvā iespēju saulesbrilles aizstāt ar tonētām optiskajām lēcām. Vizuāli brilles neatšķirsies no citām saulesbrillēm, taču ar tām varēs gan lasīt, gan braukt ar auto. Lēcas var apmainīt gandrīz visiem modeļiem, kuriem nav raksturīgas izliektās formas.