Drukāt
PDF

Redze pēc 40

Зрение после 40

Jūsu redze tālumā un tuvumā

Vidējos gados, parasti ap 40 gadu vecumu, cilvēki, kuriem līdz tam ir bijusi laba redze, sāk just, ka viņi ir neskaidri redz tuvā attālumā, piemēram, lasot, strādājot pie datora, nodarbojoties ar rokdarbiem. Vai, ja cilvēkam ir neliela tuvredzība un tiek nēsātas brilles vai kontaktlēcas, tuvumā skatīties kļūst ērtāk bez redzes korekcijas. No tā nav iespējams izvairīties, un ar šo problēmu kādā savas dzīves posmā sastopas visi cilvēki, arī tie, kuru redze līdz šim bijusi ideāla.


Progresīvās multifokālās lēcas?

Multifokālās briļļu lēcām ir pakāpeniska optiskā stipruma pāreja, kas nodrošina labu redzamību jebkurā attālumā. Lēcas augšdaļā ir optiskais stiprums, kas ļauj redzēt tālumā, lēcas vidusdaļā optiskais stiprums ir tāds, kāds nepieciešams redzamībai vidējā attālumā, bet lēcas apakšdaļā - lasīšanai jeb redzamībai nelielā attālumā.

Vienlīdz skaidrs redzējums gan tuvumā gan tālumā.

Lai cilvēks varētu skaidri redzēt objektus dažādos attālumos, acs lēcas forma mainās — notiek akomodācijas process. Ja acs iekšējais muskulis (ciliārais muskulis), kas nodrošina akomodāciju, ir atslābināts, tad lēca ir pamatstāvoklī, un emetrops cilvēks labi redz tālumā. Skatoties tuvumā, acs lēcas formai, lai nodrošinātu pietiekamu staru laušanu un skaidra attēla veidošanos, ir jāmainās. 
Ar gadiem (īpaši pēc 40 gadu vecuma robežas) vairums cilvēku sāk izjust grūtības skaidri saskatīt mazus objektus tuvumā. Tas saistīts pakāpenisku akomodācijas spējas samazināšanos, ko izraisa acs lēcas fizioloģiskās un ķīmiskā sastāva izmaiņas — ūdens saturs lēcā samazinās, lēca kļūst blīvāka (veidojas kodols), pakāpeniski zaudē elastību. Lēcai novecojot, iestājas presbiopija ( no grieķu valodas „presbys”— vecs) jeb vecuma tālredzība. Presbiopija ir organisma fizioloģiskās novecošanas sekas. Tas ir dabīgs process. 
Tātad ir dabīgi, ka emetropam cilvēkam noteiktā vecumā ir nepieciešamas brilles ar pozitīvām lēcām lasīšanai un darbam tuvos attālumos, bet tāluma redze paliek nemainīga. 
Presbiopiju koriģējošo lēcu tips (pozitīvā vai negatīvās) ametropiju gadījumā ir atkarīgs no ametropijas veida un lieluma.